Основні відомості про ВІЛ


Knowing Is Protection

Немає нічого незвичного, що у людини виникає хвилювання з приводу проходження будь-якого медичного тесту або аналізу.

Заспокойтесь, ознайомившись з процесом тестування на ВІЛ, використовуючи інформацію, яка наведена у вікнах нижче, для того, щоб дізнатись основні факти про тестування на ВІЛ.

 

Що таке ВІЛ?

Це – вірус імунодефіциту людини. ВІЛ впливає на імунну систему, зокрема, на Т-клітини або CD4-клітини, які ведуть боротьбу з інфекціями. Простіше кажучи, вірус знищує Т-клітини, у результаті чого імунна система людини з ВІЛ, при відсутності лікування, не в змозі боротися з хворобами та інфекціями.

Що таке СНІД?

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту. СНІД спричинений ВІЛ і є пізньою стадією інфекції. Людина може протягом багатьох років жити з вірусом імунодефіциту людини, при цьому не відчуваючи жодних симптомів.

Коли, під впливом ВІЛ, відбулася руйнація великої кількість Т-клітин, організм людини втрачає можливість опиратися інфекціям та хворобам, у людини можуть діагностувати СНІД.

Як передається ВІЛ

ВІЛ передається через такі біологічні рідини:

 • Кров
 • Сперма
 • Передеякулят (передсім’яна рідина)
 • Грудне молоко
 • Вагінальні та анальні виділення

Коли Ви займаєтеся сексом з ВІЛ-позитивною людиною (інфікованою ВІЛ), вірус може потрапити в організм через піхву, анус, пеніс або (зрідка) невеликі травми у ротовій порожнині. Пошкодження слизової оболонки та шкіри, спричинені захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), такими як герпес, сифіліс або гонорея, значно полегшують потрапляння ВІЛ в організм.

Якщо Ви споживаєте наркотики шляхом ін’єкцій, ВІЛ може передаватися у випадку контакту Вашої крові з кров’ю іншої людини через спільне використання шприців чи голок.

ВІЛ може передаватися від матері до дитини під час вагітності або через грудне молоко.

У поодиноких випадках, медичні працівники, працівники поліції та рятівної служби можуть мати ризик інфікування при контакті з кров’ю. Завдяки ефективному скринінгу, інфікування ВІЛ під час переливання крові або донорстві органів трапляється надзвичайно рідко.

ВІЛ не передається через такі біологічні рідини:

 • Слина
 • Блювотиння
 • Фекалії
 • Сльози
 • Піт
 • Сеча

Як запобігти інфікуванню

Немає жодних лікувальних засобів або вакцини, за допомогою яких можна було б вилікуватись від ВІЛ. Проте, ВІЛ піддається лікуванню і профілактиці.

Ось як Ви можете звести до мінімуму ризик інфікування:

 • Використовуйте презервативи: Якщо ви сексуально активна людина, завжди використовуйте презерватив під час вагінального та/або анального сексу. Презервативи є абсолютно ефективними для запобігання передачі ВІЛ.
 • Використовуйте чисті шприци: Якщо ви вводите наркотики ін’єкційним шляхом, використовуйте новий стерильний інструментарій.
 • Знання ВІЛ-статусу Вашого партнера дозволить Вам своєчасно прийняти рішення для запобігання передачі ВІЛ. Близько 50% інфікованих людей в Україні не знають свого ВІЛ-статусу.
 • Пройдіть тест на ВІЛ разом з Вашим партнером.
 • Пройдіть тест на інші ЗПСШ: Наявність захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), таких як хламідіоз, герпес, гонорея або сифіліс, збільшує ризик зараження ВІЛ. У випадку багатьох ЗПСШ немає очевидних симптомів.
 • Утримуйтесь від випадкових сексуальних контактів та/або зменште кількість сексуальних партнерів: Якщо у вас буде менше сексуальних партнерів, ризик зараження ВІЛ-інфекцією або іншими ЗПСШ буде нижчим.

Cимптоми

У багатьох ВІЛ-інфікованих людей не проявляються жодні симптоми аж до пізніх стадій захворювання. Насправді, вірус може жити в Вашому організмі впродовж аж 10 років, або й більше, не викликаючи жодних очевидних проявів. Надмірна втома, діарея, нудота, блювота, лихоманка та виснаження можуть бути серед симптомів, які хворі відчувають на пізніх стадіях – коли хвороба вже прогресувала. Ці симптоми зазвичай викликані опортуністичними інфекціями, з якими ослаблена імунна система не змогла боротись.

Протягом перших 2-х тижнів – 30 днів після зараження, дехто може відчувати гострі симптоми, схожі на симптоми грипу. Важливо пам’ятати, що не кожна інфікована людина відчуває ці симптоми.

Якщо Ви ВІЛ-позитивні

Хоча ВІЛ-інфекція і є серйозним захворюванням, важливо пам’ятати, що вона цілком піддається лікуванню. Багато людей, що живуть з ВІЛ, проживають довге, активне і продуктивне життя. ВІЛ більше не є “смертним вироком”. У 1995 році з’явились ліки, відомі як антиретровірусна терапія (АРТ), які допомагають ефективно боротися з цією хворобою. Власне, ця терапія є настільки ефективною, що в організмі людей, які регулярно та систематично приймають ліки, концентрація вірусу настільки незначна, що її навіть неможливо виявити.

Якщо у вас ВІЛ-позитивний статус, Ви можете отримати потрібну медичну та психологічну допомогу. Лікування ВІЛ-інфекції в Україні є безкоштовним та надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я в кожному з регіонів України.

Перейдіть за посиланням http://ucdc.gov.ua/pages/diseases/hiv_aids/treatment-and-prevention/art щоб дізнатися адреси державних закладів охорони здоров`я, які надають АРТ.